História bitcoinu

Je pravdepodobné, že ste už počuli všetko o bitcoinoch. Táto radikálna, plne digitálna mena typu peer-to-peer by mohla potenciálne spôsobiť revolúciu v menových trhoch. Odkiaľ teda prišiel bitcoin a kam smeruje?

Bitcoin vytvoril počítačový programátor alebo skupina programátorov pracujúcich pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. 1. novembra 2008 Nakamoto napísal a publikoval výskumnú prácu na nejasnom kryptologickom webe popisujúcom bitcoin a ako by mohla fungovať digitálna mena. Nakamoto spočiatku tvrdil, že má bydlisko v Japonsku, ale ďalší výskum rýchlo odhalil, že jeho skutočná identita, občianstvo a pohlavie sú úplne neznáme..

Zatiaľ čo sa koncept bitcoinu dostal na verejnosť v roku 2008, myšlienka plne digitálnej mimovládnej meny sa objavila od začiatku 90. rokov v základných fázach internetu. O zavedenie takejto meny sa pokúsilo veľa programátorov a vedúcich pracovníkov v odbore. Jeden príklad, Ecash, bol spustený v tomto období a pokúsil sa využiť existujúcu vládnu a úverovú infraštruktúru, len aby zlyhal. Ostatní sa vydali po stopách Ecasha, ale každý sa snažil vytvoriť a monitorovať elektronickú menu pomocou centrálneho zúčtovacieho strediska alebo iným spôsobom..

Nakamoto mal oveľa radikálnejší nápad. Chcel skoncovať s vládou a centrálnymi zúčtovacími domami a vytvoriť menu „peer-to-peer“, ktorá by sa spoliehala na to, že celá komunita bude monitorovať bitcoiny prostredníctvom spoločnej a verejnej účtovnej knihy. Táto účtovná kniha by sledovala každý vytvorený bitcoin a každú uskutočnenú transakciu a zároveň chránila identitu každého používateľa. V určitom zmysle by bol každý používateľ bitcoinu pozvaný, aby sa pripojil k „menovej autorite“ na trhu s bitcoinmi.

Nakamotov nápad rýchlo prilákal malú skupinu sledovateľov, z ktorých väčšinu tvorili počítačoví experti. 3. januára 2009 bolo vytvorených prvých 50 bitcoinov. Pomocou procesu zvaného ťažba bitcoinov mohli jednotliví používatelia a spoločnosti vytvárať bitcoiny riešením nesmierne zložitých rovníc so svojimi počítačmi a neskôr špeciálne navrhnutými ťažobnými počítačmi. Riešenie týchto rovníc by si vyžadovalo zvyšujúce sa množstvo elektriny, čo by zase viedlo k nákladom (ktoré sa časom postupne zvyšujú) na výrobu bitcoinov.

Koncept bitcoinu prišiel v pravý čas. V rokoch 2008 a 2009, keď bitcoin prechádzal začiatkami, sa svetové finančné trhy vzchopili a boli na pokraji kolapsu uprostred najhoršej globálnej finančnej krízy od veľkej hospodárskej krízy. S vývojom krízy sa zdalo, že centrálne banky, pokladničné úrady a ekonomickí vodcovia sú ohromení a to dva kroky za každým vývojom. Dôvera v tradičné meny klesala a veľa ľudí začalo pochybovať o hodnote národných mien.

Investori, počítačoví programátori, rozčarovaní a mnohí ďalší sa začali priťahovať k bitcoinu a ťažobné operácie začali pribúdať. V prvých dňoch bola bitcoinová komunita prevažne komunitnou skupinou, ktorá pracovala prostredníctvom softvéru s otvoreným zdrojovým kódom a obchodovala medzi sebou. Malý počet firiem, farmárov a obchodníkov čoskoro prijal bitcoiny ako platbu.

V počiatočných fázach Nakamoto poskytol ranným ťažiarom bitcoinov rôzne postrehy a rady, ale 12. decembra 2010 zverejnil svoju poslednú správu týkajúcu sa väčšinou drobných detailov softvéru, než zmizol zo sveta. Nakamoto síce zmizol, ale veľkosť a vplyv bitcoinov iba narástol.

Ako ťažba bitcoinov pokračovala, z počiatočných komunálnych fáz prerástla do globálneho priemyslu. S postupným zvyšovaním sily potrebnej na ťažbu bitcoinov a zvyšovaním hodnoty mincí boli zriadené profesionálne operácie využívajúce pokročilý hardvér na ťažbu ďalších mincí. A ďalšie podniky začali prijímať bitcoiny. V čase písania tohto článku viac ako 1 000 spoločností teraz prijíma bitcoiny ako menu.

Do konca januára 2011 sa vyťažilo viac ako 5 miliónov bitcoinov a mena si začala získavať globálnu pozornosť. Burzy bitcoinov, ktoré umožňujú používateľom bitcoinu obchodovať so svojimi mincami za národné meny, začali rýchlo rásť. Teraz je možné bitcoiny obchodovať v mnohých menách vrátane dolára, brazílskeho realu, britskej libry a eura.

#Crypto ExchangeBenefits

1

Binance
Best exchange


VISIT SITE
  • ? The worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume.
  • Binance provides a crypto wallet for its traders, where they can store their electronic funds.

2

Coinbase
Ideal for newbies


Visit SITE
  • Coinbase is the largest U.S.-based cryptocurrency exchange, trading more than 30 cryptocurrencies.
  • Very high liquidity
  • Extremely simple user interface

3

eToro
Crypto + Trading

VISIT SITE
  • Multi-Asset Platform. Stocks, crypto, indices
  • eToro is the world’s leading social trading platform, with thousands of options for traders and investors.

Rok 2013 začal pre Bitcoin obdobie nestability. Hodnoty sa prudko zvýšili na rekordné hodnoty a potom klesli v priebehu niekoľkých dní. Mnohí veria, že táto nestabilita zničí bitcoiny, ale verní sa jej naďalej venujú. Aká bude budúcnosť bitcoinu? Zatiaľ si nikto nie je istý a ukáže to iba čas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map