Reakcia na profesora Bitcorna: Stavím sa o 1 bitcoin, že sa mýlite

Koncom roku 2013, na vrchole roku BitcoinCena mnohých ekonómov začala robiť divoké obvinenia a predpovede o budúcnosti bitcoinu. Jednou z predpovedí, ktorá vynikla medzi ostatnými, bola predpoveď ekonóma z Bostonskej univerzity Marka T. Williamsa, ktorý je v komunite bitcoinov láskyplne známy ako „profesor Bitcorn“. Uviedol, že bitcoin je ako peňažný systém úplne neudržateľný a hlúpy nápad, a že jeho hodnota v prvej polovici roku 2014 klesne na 10 dolárov. Potom v januári 2014 ešte viac zúžil svoju predpoveď s tým, že cena bitcoinu bude do júna 2014 na 10 dolárov. Williams uviedol, že:

“Predpokladať, že mena môže byť generovaná počítačom, je prevádzka decentralizovaným spôsobom a mimo centrálneho bankového systému a kontroly, fraškovitá a ekonomicky nebezpečná.”

Skutočnosť, že profesor Williams verí, že bitcoin je neudržateľný, pretože je „generovaný počítačom“ a súčasne ho odsudzuje za „decentralizovaný… a mimo systému centrálneho bankovníctva“, je na smiech, vzhľadom na skutočnosť, že svetové centrálne banky vytvárajú peniaze len tak vzduchu stlačením tlačidla na počítači. Väčšina peňazí v bankových trezoroch dnes nie je fyzický papier, je to zbierka čísel na obrazovke počítača. Tvrdenie, že bitcoin je „fraškovitý a ekonomicky nebezpečný“ kvôli svojej existencii v digitálnom svete, je prinajlepšom pokrytecké a ukazuje čistú aroganciu hlavných ekonómov. Stlačenie tlačidla na klávesnici a spontánne zavedenie neobmedzeného množstva peňazí, a teda inflácie, je úplne v poriadku, pretože to robia milované centrálne banky. Avšak algoritmická ťažba obmedzeného množstva bitcoinov na udržanie kúpnej sily meny tak, aby zostala užitočná, je úplne desivá a nemysliteľná, pretože ju robia jednotlivci, ktorí dobrovoľne spolupracujú a snažia sa dosiahnuť prosperujúcejšiu spoločnosť..

Jún teraz prišiel na nás a na rozdiel od príliš sebavedomej a úplne neopodstatnenej predpovede profesora Bitcorna, cena bitcoinu je vysoko nad 600 dolárov. Ak sa má Williamsova predpoveď naplniť, tento mesiac čaká dlhá cesta k pádu.

Pred pár dňami urobil profesor Bitcorn s Coindeskom nový rozhovor. V tomto rozhovore sa čiastočne postavil za svoju predpoveď, že do júna 2014 budú bitcoiny pod 10 dolárov za BTC. „Čiastočne“ mám na mysli, že ignoroval svoju veľmi konkrétnu cenovú predikciu do júna do 10 dolárov a povedal, že:

“Naďalej sa držím svojej predpovede z roku 2013, že bitcoiny sú výrazne predražené a cena sa nakoniec dramaticky upraví smerom nadol, pretože nie je možné splniť očakávania ceny za dokonalosť stanovené promotérmi bitcoinu.”

Profesor Bitcorn už nehovorí, že v konkrétnom dátume budeme mať 10 dolárov alebo inú konkrétnu cenu, iba hovorí, že v určitom okamihu cena klesne. Hark! Prorok prehovoril! A v určitom okamihu cena bitcoinu pôjde dole! Je zrejmé, že profesor Bitcorn sa snaží vyhnúť sa obsahu svojej skutočnej predpovede z roku 2013 a jej zúženej verzie, ktorú pokročil začiatkom roku 2014 – o ktorej si teraz pravdepodobne uvedomuje, že je bolestivo nepresná. Namiesto priznania svojej chyby sa profesor pokúša prekrútiť svoje vlastné slová, aby si udržal svoju pozíciu profesionálneho ekonóma. Avšak všeobecné vyhlásenie, že cena bitcoinu v budúcnosti niekedy poklesne, je veselo nevedecké, čo je ironické z pohľadu hlavného ekonóma, ktorý pravdepodobne verí v pozitivizmus v ekonómii a ignoruje hlavný princíp ľudskej činnosti. Predpokladám, že ak poviem „v určitom okamihu v priebehu dejín ľudstva bude pršať“, budem si môcť hovoriť odborný meteorológ? Nie je novinkou, že cena bitcoinu prudko kolíše; v skutočnosti sa tieto výkyvy stali v bitcoinovej komunite spôsobom života a boli zdrojom hrubo nepresných a falošných „analýz“ a predpovedí trendov. Volatilita však nie je znakom toho, že bitcoin nie je životaschopný monetárny systém. Je to iba príznak meny, ktorá v súčasnosti nemá širokú mieru akceptácie všeobecnou populáciou. Pretože súčasná užívateľská základňa bitcoinu je relatívne malá, jediná transakcia má oveľa podstatnejší vplyv na kúpnu silu bitcoinu ako ten, ktorý by mala jedna transakcia na kúpnu silu dolára. Nedostatok akceptácie navyše nie je inherentnou charakteristikou bitcoinu. A posledné správy o bitcoinoch ukazujú stúpajúci trend v ich akceptovaní.

Existuje niekoľko ďalších klamných argumentov, ktoré uviedol profesor Bitcorn, o ktorých tu nemáme priestor diskutovať. Tieto argumenty zahŕňajú presvedčenie, že Bitcoinová nadácia je úplne zodpovedná za cenovú trajektóriu bitcoinu a že aby boli bitcoiny pre spotrebiteľov bezpečné, je potrebná medzinárodná regulácia. Tieto argumenty ďalej ukazujú neznalosť profesora Bitcorna v oblasti kryptomeny a narážajú na jeho neznalosť v ekonomike všeobecne. To však nie je dôvod na sympatie. Pokiaľ bude profesor Bitcorn naďalej verejne predkladať nepodložené a neplatné argumenty týkajúce sa bitcoinu, bude predmetom najtvrdšej kritiky bitcoinovej komunity; a oprávnene.

Pokúsim sa však dať profesorovi Williamsovi z tejto pochybnosti výhodu. Áno, je jún a cena bitcoinu je vysoko nad 600 dolárov a naďalej stúpa. Je to ale iba začiatok júna. Je možné, aj keď je veľmi nepravdepodobné, že by cena bitcoinu mohla do 30. júna skončiť na 10 $. Navrhujem teda priateľskú stávku: Ak bude cena bitcoinu do 30. júna na alebo pod 10 $, vyplatím profesorovi Williamsovi súčasnú dolárový ekvivalent 1 bitcoinu, čo je 672,21 USD. Ak je však Williamsova predpoveď nesprávna a cena bitcoinu je do 30. júna stále nad 10 dolárov, musí mi za cenu platnú 30. júna zaplatiť 1 bitcoin. Ak profesor Bitcorn nejako vidí tento článok a skutočne verí v svoj ekonomické znalosti, potom by nemal mať problém túto stávku prijať. Aká bude cena bitcoinu na konci júna? Iba čas ukáže.

#Crypto ExchangeBenefits

1

Binance
Best exchange


VISIT SITE
  • ? The worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume.
  • Binance provides a crypto wallet for its traders, where they can store their electronic funds.

2

Coinbase
Ideal for newbies


Visit SITE
  • Coinbase is the largest U.S.-based cryptocurrency exchange, trading more than 30 cryptocurrencies.
  • Very high liquidity
  • Extremely simple user interface

3

eToro
Crypto + Trading

VISIT SITE
  • Multi-Asset Platform. Stocks, crypto, indices
  • eToro is the world’s leading social trading platform, with thousands of options for traders and investors.
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map